а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24662
1. Многу жешко време, летна горештина.
Англиски: heat Албански: vapë
Примери:
На овој изгор не се работи.
изгор жешко
2. Многу силна љубов.
Англиски: love Албански: dashuri e flaktë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го сака до изгор.
3. При обраќање кон сакан(а), љубен(а).
Англиски: love Албански: dashuri, zjar
Примери:
изгору мој
4. (из. мн. изгора) Тага, љубовна болка.
Англиски: passion Албански: flakë, brengë
Употреба: Народна поезија
Примери:
Да ти кажам до два збора до два изгора.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК