а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгори

изгорат; изгоре, изгорете; изгорев, изгореа, изгорел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1625
1. 3аврши со горење.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Во пожарот изгореа две куќи.
2. 3аврши со светење.
Примери:
Свеќата изгоре.
3. Потроши со горење.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Изгоревме многу дрва оваа зима.
4. Се истроши во борба, неволја, тешкотии, се уништи.
Албански: mbyt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го изгоре власта.
Во борбата изгоре предвреме.
5. Гори малку, загори, подгори, за јадење.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Мисирката изгорела од едната страна.
6. За човек - премногу се изложи на сонце.
Албански: djeg
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нè изгоре сонцето додека жниевме.
Децата изгореле на летново сонце.
7. За посев, земја - се исуши, остане без влага.
Албански: djeg
Употреба: Преносно значење
Примери:
Земјата изгоре без дожд.
8. Добие висока температура.
Албански: temperatur të lartë
Примери:
Болниот изгоре од температура.
9. За слана - попари, уништи посев и сл.
Албански: përvloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сланата ги изгоре посевите.
10. Силно пропати за нешто; љуби, пати по некого.
Англиски: suffer Албански: vuaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Изгоре за неа.
11. Сака нешто.
Англиски: crave Албански: dëshiroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Изгоре за вода.
12. Надразни сетило за вкус, излути.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Пиперките ме изгореа.
Го изгоре ракијата.
Си го изгоре јазикот од кафето.
13. Направи да биде уништено како последица на голема употреба, остар вкус.
Англиски: burn Албански: djeg
Употреба: Разговорно
Примери:
Му изгореа дробовите од ракија.
Му изгореа џигерите.
14. Во разни игри, карти и др.
Албански: djeg
Примери:
Картите изгореа.
15. (се изгори) Почувствува силен, најчесто лут или остар, вкус.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Се изгоре од супата.
Изрази
Го изгоре до срце - навреди некого.
Срцето му го изгоре - многу е вљубен.
Му изгоре папокот за мене - не му е гајле.
Оган да те изгори, да би оган те изгорел, да би го оган изгорел (клетви).
Пушка го изгорела.
Изведенки
изгорува несв.
(се) изгоруваат