а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгони

изгонат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15280
Избрка од некое место, од местото на живеење или на престој.
Англиски: chase away
Примери:
Тој ги изгони сите од собата.
Изведенки
1. изгонува несв.
изгонуваат
2. изгонување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК