а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изголта

изголтаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37518
1. Голта сѐ што е за голтање, голта до крај.
Англиски: swallow Албански: kapërdij, gëlltis
Примери:
Ги изголта сите апчиња.
Ја изголта попарата без да трепне.
2. претрпи, издржи
Англиски: suffer Албански: hjek, vuaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во животот со него таа многу изголта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК