а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изговор

мн. изговори
Вид збор: Именка, машки род
1. Начин на изговарање на гласови, зборови и сл.
Англиски: pronunciation Албански: shqiptim
Употреба: Лингвистика
Примери:
правилен изговор
литературен изговор
2. Оправдание за нешто што не е сторено.
Англиски: justification Албански: arsye, justifikim
Примери:
Тој има добар изговор што не дошол на состанокот.
Купил оружје под изговор дека ќе го употреби во самоодбрана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи