а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изговори

изговорат; изговорил; изговорен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3657
1. Образува глас или низа од гласови со говорните органи.
Англиски: pronounce Албански: shprehem
Примери:
Учениците изговараа новите зборови еден по еден.
Го изговори нејзиното име со многу љубов.
2. Соопшти гласно некаква мисла, некакво сознание, искаже текст.
Англиски: communicate Албански: komunikon
Примери:
Со страв го изговори името на предавникот.
3. (се изговори) Се оправда пред некого, наведе некаква причина за неисполнување, неизвршување на нешто.
Англиски: excuse Албански: justifikon
Примери:
Се изговорив како да сум болна.
Изведенки
1. изговара несв.
(се) изговараат
2. изговарање ср.
глаг. им.
3. изговорува несв.
(се) изговоруваат
4. изговорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК