а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгние

изгнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Со гниење се распадне целосно до крај.
Англиски: rot
Примери:
Оградата изгнила, треба да се обнови.
Изведенки
1. изгнива несв.
изгниваат
2. изгнивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи