а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгниен

изгниениот
Вид збор: Придавка
Што изгнил, што е гнил.
Англиски: rotten
Примери:
изгниени штици
изгниено сено
Изведенки
изгниеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи