а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгнаник

мн. изгнаници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е изгонет, казнет со прогонство од својата татковина или од местото на живеење.
Англиски: expellee
Изведенки
1. изгнаница ж.
мн. изгнаници
2. изгнанички прид.
изгнаничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи