а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгмечи

изгмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Згмечи целосно, до крај.
Англиски: squeeze
Примери:
Го изгмечи грозјето.
Изведенки
изгмечува несв.
изгмечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи