а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изглуми

изглумат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со глумење.
Англиски: act
Примери:
Многу добро ја изглуми ролјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи