а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изглода

изглодаат
Вид збор: Глагол, свршен
Глода до крај, целосно.
Англиски: gnaw
Примери:
Кучето ги изглода фрлените коски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи