а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгледа

изгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10605
1. Одмери со поглед.
Англиски: look Албански: vështrim
Примери:
Младиот човек го изгледа стрика си со негодување.
Таа задоволно ја изгледа сплетената блуза.
2. одгледа, однегува, исхрани
Англиски: nurse Албански: kultivon
Примери:
Мајката сама ги изгледа децата.
Изведенки
изгледува несв.
изгледуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК