а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгледа

изгледаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Има некаков надворешен облик, изглед, личи.
Англиски: look Албански: pamje
Примери:
Тој изгледаше пристојно.
Ти изгледаш како да не си јал три дена.
2. Се чини, создава впечаток.
Англиски: appear Албански: duket
Употреба: Безлично
Примери:
Изгледа дека тој нема да дојде.
Изгледа почнавме да добиваме лоши навики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи