а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгласа

изгласаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши гласање.
Англиски: vote
Употреба: Административен термин , Политика
Примери:
Парламентот го изгласа законот.
Изведенки
1. изгласува несв.
изгласуваат
2. изгласување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи