а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгласан

изгласани
Вид збор: Придавка
изгласа
Англиски: voted for
Примери:
Изгласаните закони веднаш ќе стапат во сила.
А, вака, како што се изгласани, кој ќе му најде трага за што се потрошени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи