а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгладни

изгладнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некој да биде гладен.
Англиски: starve
Примери:
Децата изгладнеа играјќи цел ден во дворот.
Изведенки
1. изгладнува несв.
изгладнуваат
2. изгладнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи