а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгладнет

изгладнетиот
Вид збор: Придавка
Што е многу гладен, прегладнет.
Англиски: starved
Примери:
Изгладнети деца.
Изведенки
изгладнетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи