а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгине

изгинат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби живот сите до еден, многумина.
Англиски: die
Примери:
Таму изгина сите.
Изведенки
1. изгинува несв.
изгинуваат
2. изгинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи