а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгази

изгазат; изгазил; изгазен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7200
1. Стапне, згази сѐ со ред, целосно.
Англиски: trample Албански: shkel
Примери:
Го изгази снегот околу куќата.
Таму ќе ја газиме реката.
2. Премине преку некого или преку нешто со превозно средство.
Англиски: run over Албански: kaloj
Примери:
Го изгази воз.
3. Крвнички тепа некого.
Англиски: clobber Албански: përgjakë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
На сред улица ќе ја изгазам, само да ја видам.
Изведенки
изгазува несв.
изгазуваат