а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изврши

извршат; извршил, извршила; извршиле
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1070
1. Направи, заврши - во ред споеви, во кои дејствието го добива значењето на именката.
Англиски: carry out Албански: kreu
Примери:
Изврши наредба.
Изврши класификација на материјалот.
Конкурсната комисија го изврши изборот за директор.
Убиствата ги извршиле тројца белци.
Изврши контрола.
2. спроведе, оствари
Англиски: execute Албански: zbatoj
Примери:
Казната ја изврши посебен одред.
3. (се изврши) се оствари, се исполни
Англиски: realize Албански: realizoj
Примери:
Сонот се изврши уште истиот ден.
Изведенки
1. извршува несв.
извршуваат
2. извршување ср.
глаг. им.