а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извршен

извршни
Вид збор: Придавка
1. Што е овластен да извршува, да спроведува закони, прописи на кои е заснована државата, или некаква организација.
Англиски: executive
Примери:
извршна власт
извршен совет
2. Што ја поминал целата правна процедура, што достасал за извршување.
Англиски: effective
Употреба: Правда
Примери:
извршно решение
Изведенки
извршност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи