а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извртка

изврткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Денгуби некому време, го задржува во работата.
Примери:
Ме извртка, ме извртка, и не си ја завршив работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи