а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изврне

изврнат
Вид збор: Глагол, свршен
(само 3 л.) Врне многу, обилно.
Англиски: rain
Примери:
Што изврна еден град.
Попладнето изврна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи