а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изврие

извријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави да врие колку што е потребно.
Англиски: boil Албански: vloj
Примери:
Ги изври алиштата.
2. Со вриење испари до крај, целосно.
Англиски: boil Албански: vloj, ziej
Примери:
Водата изври во тенџерето.
Изведенки
изврива несв.
извриваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи