а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извргали

(се) извргалат
Вид збор: Глагол, свршен
Многу нападно гледа во нешто, во некого.
Англиски: goggle
Примери:
Извргали очи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи