а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изврви

изврват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Врвејќи помине до последниот.
Англиски: pass Албански: kaloj
Примери:
Колоната изврве.
2. Врвејќи помине определено растојание или дојде до крај.
Англиски: pass Албански: kaloj
Примери:
Ја изврвевме нагорнината без запирање.
3. Помине определено време.
Англиски: pass Албански: kaloj
Примери:
Оваа недела одвај ми изврве.
Животот изврве во сиромаштија.
Изведенки
изврвува несв.
изврвуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи