а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изворник

мн. изворници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26059
1. извор
Англиски: spring Албански: burim, krua
Употреба: Географија
2. Оригинален документ или примерок на творба што служи за репродуцирање или за истражување.
Англиски: source Албански: origjinal
Примери:
Во изворникот, на горниот дел се наоѓа натпис: „Да се даде во еден од свечените денови на разгледување“.