а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извориште

мн. изворишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место каде што извира вода.
Англиски: spring Албански: burim
2. Тоа од кое потекнува нешто, што е причина за нешто.
Англиски: origin Албански: burim, origjinë
Примери:
На извориштето на цивилизацијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи