а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изворен

изворни
Вид збор: Придавка
Што е оригинален, од самото место, автохтон.
Англиски: original
Примери:
Изворен материјал.
Изворен фолклор.
Изведенки
1. изворност ж.
2. изворно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи