а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извонреден

извонредни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5270
Што е по своите позитивни особини одличен.
Англиски: exceptional, extraordinary
Примери:
извонредни резултати
извонредни способности
Изведенки
извонредност ж.