а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извоз

(едн.) извозот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14241
1. Извезување на стока и услуги во друга држава.
Англиски: export Албански: eksport
Употреба: Економија
Примери:
извоз на тутун
Производство наменето за извоз.
2. Количеството и вредноста на извезените стоки и услуги.
Англиски: export Албански: eksport
Употреба: Економија
Примери:
Целокупниот извоз беше покриен со 60 проценти од увозот.
Изведенки
извознички прид.
извозничкиот