а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извозник

мн. извозници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49311
Правен субјект што се занимава со извезување на стоки во друга земја.
Англиски: exporter Албански: eksportues
Употреба: Економија