а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извози

извозат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38198
1. Вози до крај, целосно.
Англиски: drive Албански: udhëtoj, vozis deri në fund
Примери:
Ги извозивме децата на малото вовче.
2. (се извози) Се вози многу, доволно.
Албански: vozis shumë, mjaft
Примери:
Децата се извозија на сите справи во забавниот парк.
Изведенки
извозува несв.
извозуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК