а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извод

мн. изводи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15113
1. Скратен преглед на содржината на некој текст или поголема целина.
Англиски: extract Албански: çertifikatë
Примери:
Изводи од книгата ќе читаат познати актери.
Извод од книгата на родените.
2. Заклучок по извршена анализа на нешто.
Англиски: extract Албански: përfundim
Примери:
На крајот се прави општ извод на кажаното.
Категорични изводи.
3. Во банкарството - писмен извештај за состојбата на тековна или жиросметка што се води во банката.
Англиски: statement Албански: çertifikatë
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК