а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извлечка

извлечкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10922
1. Вади од некаде со влечење, носи со тешкотија.
Англиски: drag Албански: zvarrit, tërheq
2. (се извлечка) Излезе од негде со влечкање, дојде негде со влечкање.
Англиски: drag Албански: zvarrit, tërheq
Изведенки
извлечкува несв.
(се) извлечкуваат