а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извиши

извишат; извишил; извишен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3511
1. Израсте во височина.
Англиски: grow Албански: rrit
Примери:
Брезите извишија многу брзо.
2. Се крене, се издигне високо над површината на земјата.
Англиски: rise Албански: çohem
Примери:
Гулабите извишија над покривите на куќите.
3. Прави да се крене, да се издигне високо над површината на земјата.
Англиски: rise Албански: çohem
Примери:
Орелот го извиши јагнето над карпите и го пушти.
Мојот сосед ги извиши гулабите.
4. (се извиши) Стане висок, порасне.
Англиски: grow Албански: rrit
Примери:
Момчињата се извишија наеднаш, заличија на мажи.
По дождот, житата се извишија.
5. (се извиши) Се крене, се издигне високо.
Албански: çohet
Примери:
Авионот се извиши над облаците.
6. (се извиши) Се издига високо, повисоко од околината.
Албански: çohet
Примери:
Тврдината се извишила над езерото.
Сонцето се извишило одвај еден остен.
Изведенки
1. извишува несв.
извишуваат
2. извишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК