а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извичен

извичниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на извик.
Употреба: Граматика
2. (за реченица) Што искажува силни чувства.
Употреба: Граматика
Примери:
извична реченица
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК