а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извитопери

извитоперат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31354
Намерно преиначи некоја работа во своја корист.
Примери:
Ја извитопери вистината.
Изведенки
1. извитоперува несв.
извитоперуваат
2. извитоперување ср.