а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извиска

извискаат
Вид збор: Глагол, свршен
Виска еднаш, силно.
Англиски: neigh
Примери:
Младиот коњ извиска и стреловито јурна по една тесна патека.
Изведенки
извискува несв.
извискуваат