а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извиси

извисат; извисил; извисен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49123
1. Остане без очекуваното, најчесто за средба или добивка.
Англиски: outtrick Албански: ngel
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој извиси во таа зделка.
2. Направи некој да остане без очекуваното, најчесто за средба или добивка.
Англиски: stand up Албански: ngrihem
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа го извиси дечкото, не му дојде на состанок.
3. извиши
Англиски: heighten Албански: zmadhoj
Изведенки
1. извисува несв.
извисуваат
2. извисување ср.
глаг. им.