а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извира

извираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3949
1. Излегува на површината на земјата, за течност, обично вода или воден тек.
Англиски: spring up Албански: buron
Употреба: Географија
Примери:
Под карпата извираше вода.
Црни Дрим извира кај манастирот "Свети Наум".
2. Надоаѓа во голем број, многу.
Англиски: gush Албански: buron, del
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од срцето ми извираа безброј песни.
Смеата извира од мене.
Изведенки
извирање ср.
глаг. им.