а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извини

извинат; извинам; извинете; извинил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2668
1. Прости некому, не земе за зло нечија постапка.
Англиски: excuse Албански: falje
Примери:
Другарите ќе ми извинат што задоцнив на средбата.
2. Ослободи од одговорност, оправда.
Англиски: excuse Албански: falje
Примери:
Претседателот го извини него пред управата поради отсуството на состанокот.
3. (се извини) Се оправда, побара прошка за себе.
Англиски: apologize Албански: falje, shfajsohem
Примери:
Домаќинот се извини за чекањето.
Изведенки
1. извинува несв.
извинуваат
2. извинување ср.
глаг. им.