а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извинение

мн. извиненија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 28357
1. Тоа што се наведува како причина за оправдување.
Англиски: excuse Албански: ndjes, falje
2. извинување
Англиски: apology Албански: ndjes, falje