а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извиличи

(се) извиличат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се искриви во лицето, во вилицата.
Албански: prish fytyra
Примери:
Се извиличил, не личи на човек.
2. Искриви лице некому во знак на потсмев.
Албански: prish fytyrën
Примери:
Се извиличи во крива насмевка.
Изведенки
1. извиличува несв.
(се) извиличуваат
2. извиличување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК