а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извик

мн. извици
Вид збор: Именка, машки род
1. Глас, збор со кој се изразува некое чувство, обично ненадејно изненадување, силна возбуда за да се сврти нечие внимание.
Англиски: exclamation Албански: thirje
Примери:
Бурните извици како бранови се траскаа од околните згради.
Грлени извици се слушаа од сите страни - урааа!
2. 3бор со кој се повикува, се дава наредба и сл.
Англиски: shout Албански: britmë
Примери:
Се слушна плачен извик со кој го повикува: Тааткоооо!
Надвор се чу тап извик - „стој!“
3. Вид неменливи зборови со кои се изразуваат различни чувства или расположенија, се привлекува внимание или звучно се претставуваат, се имитираат разни звуци.
Англиски: exclamation Албански: thirje
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи