а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извикувач

мн. извикувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што извикува.
Англиски: barker
Примери:
Постои опасност извикувачите да престанат со пукањето, а другите да продолжат уште пожестоко.
Извикувачите на непријателски пароли треба само позитивно да се насочат.