а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извика

извикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1094
1. Каже гласно, издаде вик.
Англиски: shout Албански: bërtas
Примери:
Стариот уште еднаш извика: „Со здравје, деца мои“.
Тој извика силно „Добар ден“, ама никој не му одговори.
2. Повика некого од некаде.
Англиски: call Албански: thërras
Примери:
Го извика од дома.
Таткото го извика синот од кафе пиење и го прати на пазар.
3. (се извика) Силно викне, се провикне.
Англиски: shout Албански: bërtas
Примери:
Се извика колку грло што го држеше.
4. (се извика) Вика на некого, гласно и луто.
Англиски: yell Албански: bërtas
Примери:
Му се извика на човекот без причина.
Изведенки
1. извикува несв.
(се) извикуваат
2. извикување ср.
глаг. им.