а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извидник

мн. извидници
Вид збор: Именка, машки род
1. Припадник на младинска извидничка организација, љубители на природата.
Англиски: scout Албански: skaut, zbulues
Употреба: Општество
Примери:
Извидниците се собраа околу логорскиот охин.
2. Тој што врши извидување на терен, на непријателски позиции и сл.
Англиски: reconnoiter Албански: zbulues
Употреба: Воен термин
Примери:
Извидникот јави дека нема непријателска војска на патот.
Изведенки
извидничка ж.
мн. извиднички
Девојче скаут.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи