а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извида

извидаат
Вид збор: Глагол, свршен
излечи, излекува
Англиски: heal
Примери:
Старата му ги извида раните на комитата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи